Departmental Committees AY 2020-21

Academic Team
Tim Kaxiras (Chair)
Jacob Barandes
Hannah Belcher
Lisa Cacciabaudo
Bonnie Currier
Jolanta Davis
Howard Georgi
Melissa Franklin (Fall 2020)
David Morin
Mara Prentiss (Spring 2021)
Anne Trubia
Cumrun Vafa
text separator

Awards Committee
Subir Sachdev (Chair)
Bertrand Halperin
Tim Kaxiras (ex officio)
Mikhail Lukin
Lisa Randall
text separator

Board of Junior Faculty Mentors 
Matt Schwartz (Chair)
Melissa Franklin
Jenny Hoffman
text separator

Colloquium Committee
Cora Dvorkin
Daniel Jafferis (Fall 2020)
Ashvin Vishwanath (Spring 2021)
Stephanie Clayman (logistics)
text separator

Electronics Instrument Design Lab Committee
Paul Horowitz (Chair)
Jim MacArthur
Evelyn Hu
Philip Kim
Robert Wood
Amir Yacoby
text separator

Equity and Inclusion Committee
Lene Hau
John Huth 
Jacob Barandes, ex officio
Mary McCarthy, ex-officio
David Morin, ex officio
Anne Trubia, ex-officio
Liz Alcock (staff)
Rodrigo Araiza Bravo (Graduate Student, Women of Color Project)
Maya Burhanpurkar (Undergraduate Student)
Sambuddha Chattopadhya (Undergraduate Student)
Taylor Contreras (Graduate Student, Women in Physics)
Madelyn Leembruggen (Graduate Student)
Erica Mantone (staff)
Bill Nellis (research scientist)
Justina Yang (Graduate Student)
Dilek Yildiz (research scientist)

 

Instructional Machine Shop Committee
Stan Cotreau
John Doyle
Anas Chalah (SEAS)
Julia Mundy
Anne Trubia
Joost Vlaasak (SEAS)
Conor Walsh (SEAS)

text separator

Introductory Curriculum Committee
Melissa Franklin
Markus Greiner
Jenny Hoffman
Anna Klales
Mara Prentiss
Amir Yacoby
Keith Zengel
text separator

Loeb & Lee Lecture Committee 
Arthur Jaffe (Chair)
Lene Hau
Philip Kim
Vinny Manoharan
Xi Yin
text separator

Mentoring Committee
Jenny Hoffman (Chair)

Undergraduate Mentoring Group
Howard Georgi
Jenny Hoffman
David Morin
Lisa Randall

Graduate Mentoring Group
Matthew Reece
Markus Greiner
Jenny Hoffman
Jacob Barandes
with input from Doug Finkbeiner

Research Scholars Mentoring Group
Cumrun Vafa
Doug Finkbeiner
Philip Kim
Bonnie Currier
text separator

Newsletter Committee
Tim Kaxiras (chair)
Paul Horowitz
Mary McCarthy
Anne Trubia
Cumrun Vafa
Marina Werbeloff
Susanne Yelin

text separator

Preceptors and Lecturers Committee
Melissa Franklin (chair)
Others TBA